czwartek 27 Luty 2020
Imieniny: Gabriela, Anastazji i Anny
bip
  • green

100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Polski

21 stycznia 2020

W Golubiu-Dobrzyniu odbyły się w piątek główne wojewódzkie obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia była Gmina Golub-Dobrzyń.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Golub – wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej) - był pierwszym pomorskim miastem zajętym przez odradzającą się Polskę na mocy traktatu wersalskiego. 17 stycznia 1920 roku wkroczyła tu - od strony Dobrzynia, przez most na Drwęcy, który dziś nosi jej imię - Błękitna Armia generała Józefa Hallera.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, kombatanci, grupy rekonstrukcyjnie, uczniowie, przedstawiciele duchowieństwa oraz kilka tysięcy mieszkańców z Golubia-Dobrzynia i okolicznych miejscowości.

Uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęły się od manifestacji patriotycznej i złożenia wieńca pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie w Marszu dla Niepodległej kilka tysięcy osób z biało-czerwonymi flagami w rękach przeszło ulicami miasta by podziwiać inscenizację historyczną wkroczenia Błękitnej Armii do Golubia z udziałem liczącej 100 osób grupy rekonstrukcyjnej. Żołnierze gen. Hallera, tak jak przed stu laty, sforsowali bramę graniczną, której replika stanęła na moście.

Na Rynku Golubskim odbyły się uroczystości wojskowe, swoje przemówienia wygłosił również Marszałek Województwa Piotr Całbecki oraz Burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski.

- Tu jest Polska, tu była Polska - i pozostanie na zawsze. Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Po stu latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą, życia, sercem, pracą rąk i umysłów zachowały Rzeczpospolitą dla nas - powiedział w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, który był współgospodarzem wydarzeń w Golubiu-Dobrzyniu.

Zwieńczeniem obchodów był odbywający się na Zamku-Golubskim piknik historyczny.

Uroczystości objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

facebook
youtube
instagram