Przejdź do sekcji:
Ważne linki
Inauguracja projektu „EU-geniusz w świecie naukowych żywiołów”
9 stycznia odbyła się uroczysta inauguracja projektu „EU-geniusz w świecie naukowych żywiołów” w której uczestniczyli Wójt Marek Ryłowicz i Skarbnik Iwona Górska reprezentujący Gminę Golub-Dobrzyń jako jednego z partnerów przedsięwzięcia. Podczas wydarzenia wręczono umowy partnerom, symbolicznie rozpoczynając realizację projektu.
Starosta Toruński, Mirosław Graczyk, podkreślił znaczenie partnerstwa oraz innowacyjnego podejścia do edukacji, które przyniesie korzyści zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Projekt „EU-geniusz” został wskazany jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych w regionie, mające na celu rozwój kompetencji kluczowych uczniów oraz wdrożenie nowoczesnych metod nauczania.
W ramach projektu „EU-geniusz w świecie naukowych żywiołów” w Gminie Golub-Dobrzyń zrealizowane zostaną działania na łączną kwotę 1 271 186,39 zł, z czego 1 144 067,75 zł to dofinansowanie ze środków unijnych.
Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze Europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.13 Kształcenie ogólne ZITy regionalne.
Realizowany jest w partnerstwie z innymi samorządami wchodzącymi w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Torunia. Liderem projektu jest powiat toruński. Projekt obejmie sześć szkół podstawowych na terenie gminy, w których planowane są:
- zajęcia z zakresu STEAM – wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania łączących nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę oraz matematykę.
- zajęcia z języka angielskiego – wspierające rozwój kompetencji językowych uczniów.
- certyfikowane kursy językowe – oferujące uczniom możliwość zdobycia oficjalnych certyfikatów językowych.
- doradztwo zawodowe – zajęcia mające pomóc uczniom w planowaniu przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
- wyposażenie pracowni STEAM – stworzenie nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych, które pozwolą na praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy.
- stworzenie pracowni językowych – sale zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt, umożliwiający efektywną naukę języków obcych.
- podnoszenie kwalifikacji nauczycieli – szkolenia z zakresu metody STEAM, kursy, studia podyplomowe, które pomogą w rozwoju zawodowym nauczycieli oraz wzbogacą ich warsztat dydaktyczny.
- wyjazdy edukacyjne – uczniowie odwiedzą nowoczesne ośrodki edukacyjno-naukowe, które staną się inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy.
Projekt realizowany będzie do czerwca 2028 roku i stanowi kluczowy element rozwoju edukacji w Gminie Golub-Dobrzyń. Dzięki dofinansowaniu unijnemu szkoły zyskają innowacyjne wyposażenie, a uczniowie nowe możliwości rozwoju umiejętności kluczowych i kompetencji przyszłości.
Metryka
- AutorPatryk Skorski
- Data2025-01-10