Aktualności

  • Podpisanie deklaracji

Bronimy manuskryptu – podpisz deklarację w sieci!

Toruńska Książnica Kopernikańska uruchomiła stronę www.kodekskorwina.pl , na której można poprzeć  deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad poselskim projektem ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier cennego manuskryptu będącego własnością biblioteki.

- Musimy apelować do serc wszystkich posłów, którzy zasiadają w polskim Sejmie, i odnieść się do ich sumień. To jest polska racja stanu! – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem" - znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu cenny zabytek piśmiennictwa - to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie  XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Związana z Toruniem od XVI wieku księga jest jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.

Zachęcamy do podpisania deklaracji poparcia na stronie kodekskorwina.pl (www.kodekskorwina.pl)
Apel do Sejmu i rządu w sprawie manuskryptu Książnicy Kopernikańskiej (https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/38238-apel-do-sejmu-i-rzadu-w-sprawie-manuskryptu-ksiaznicy-kopernikanskiej?fbclid=IwAR0YrSbGOYhkdb5r2391zL2Eo7nDlQbnW41vcEcB52NgnieHPMtgo7E1bmM )

 

  • autor: Patryk Skorski, data: 2022-02-16

Wstecz