Aktualności

  • Wójt Marek Ryłowicz oraz przedstawiciele gminy Trościaniec

Wizyta przyjaciół z Ukrainy

10 i 11 listopada Wójt Marek Ryłowicz gościł delegację z partnerskiej gminy Trościaniec na Ukrainie.

Do Golubia-Dobrzynia przybyli Mykhailo Tsykhuliak – Wójt Gminy Trościaniec, Oleksandra Dzyndra – Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki, Młodzieży, Sportu i Polityki Informacyjnej, Volodymyr Babii – radny Gminy Trościaniec, Irina Vyshynska oraz Ihor  Kidyk.

Podczas swojego pobytu goście odwiedzili urząd, w którym spotkali się z przedstawicielami samorządu gminy. W spotkaniu poza ww. udział również wzięli Iwona Górska - Skarbnik Gminy, Artur Kaszyński – Przewodniczący Rady Gminy Golub-Dobrzyń oraz Wioletta Szymańska - Kierownik Biura Rozwoju.

Wójt Gminy Golub-Dobrzyń przybliżył gościom obecną sytuację w samorządzie. Opowiedział o działaniach nakierowanych na rozwój przedsiębiorczości, o Samorządowej Inicjatywie Mieszkaniowej oraz o Klastrze Energetycznym. Samorządowcy wspólnie zastanawiali się czy wprowadzane u nas rozwiązania mogą być wykorzystywane na terenie Ukrainy.

W trakcie wizyty delegacja przedstawiła sytuację w jakiej znaleźli się mieszkańcy Gminy Trościaniec po wybuchu wojny. Bezpośrednio w Trościańcu nie toczą się walki, ale aktualnie ok. 500 mężczyzn z tamtego terenu walczy na froncie. Lokalna społeczność mimo ciężkiej sytuacji wspiera osoby uciekające z terenów na których toczą się działania zbrojne.

Delegacja z Ukrainy na ręce Wójta złożyła podziękowania dla mieszkańców gminy Golub-Dobrzyń za udzielenie znaczącej pomocy humanitarnej narodowi ukraińskiemu w najtrudniejszym dla Ukrainy okresie rosyjskiej agresji zbrojnej.

Na ręce Wójta włodarz gminy Trościaniec Mykhailo Tsykhuliak złożył również życzenia z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, których fragment cytujemy: 
„W imieniu społeczności Trościanieckiej oraz własnym składamy serdeczne gratulacje
 naszym kolegom z gminy Golub-Dobrzyń z okazji Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ukrainę i Polskę od wielu lat łączą bliskie i przyjazne więzi oraz stosunki partnerskie. Dziś Polska jest równym, samowystarczalnym i potężnym państwem, które zasłużenie przystąpiło do wspólnoty europejskiej i wkroczyło na drogę demokratycznego rozwoju. Dla nas, Ukraińców, doświadczenie Polski jest niezwykle ważne i pożyteczne, ponieważ nasze państwo jest zintegrowane ze światem gospodarczym, politycznym i przestrzenią duchowo-intelektualną. Dbamy o to, aby wzmacniać i pogłębiać współpracę zarówno między naszymi krajami, jak i między naszymi społecznościami.”

Wójtowi w dowód wdzięczności za dotychczasową pomoc, zaangażowanie i działanie na rzecz obywateli Ukrainy wręczono również wyjątkowy medal – Niepodległa Ukraina, który był produkowany do wybuchu wojny. Podczas spotkania omawiane były również plany na przyszłość oraz podsumowana została dotychczasowa współpraca.

Kolejnym etapem spotkania była wizyta w nowopowstałym Inkubatorze Przedsiębiorczości w Sokołowie, na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego we Wrockach oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gałczewie.

Wieczorem nasi goście odwiedzili Toruń, a następnego dnia wspólnie z Wójtem Markiem Ryłowiczem i przedstawicielami Urzędu Gminu uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości.

  • autor: Patryk Skorski, data: 2022-11-22
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec
  • Wizyta przedstawicieli gminy Trościaniec

Wstecz