Będzie kolejny żłobek
29 listopada ogłoszono wyniki V tury naboru w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029. Wniosek Gminy Golub-Dobrzyń został rozpatrzony pozytywnie i znalazł się na liście dedykowanej do dofinansowania.
29 listopada ogłoszono wyniki V tury naboru w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029. Wniosek Gminy Golub-Dobrzyń został rozpatrzony pozytywnie i znalazł się na liście dedykowanej do dofinansowania.
W poniedziałek, 2 grudnia Wójt Marek Ryłowicz wraz z Dyrektor Centrum Usług Społecznych (CUS) w Gminie Golub-Dobrzyń Anną Miętką przejęli oficjalnie klucze do budynku dawnej restauracji „Kaprys” w Golubiu-Dobrzyniu, którego Gmina Golub-Dobrzyń została właścicielem.
Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo realizuje projekt pn. "Odczaruj kulturę", a wszystko dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 25 760,60 zł z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu "Kto ty jesteś? - Polak mały".
Wójt Gminy Golub-Dobrzyń, Marek Ryłowicz, spotkał się w czwartek 28 listopada z jednym z naszych najbardziej obiecujących młodych sportowców, mieszkańcem naszej Gminy, Nikodemem Siałkowskim.
Rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków.
Wczoraj odbył się odbiór techniczny zadania pn. „Modernizacja drogi gminnej i zagospodarowanie terenu na obszarze, w którym funkcjonowały zlikwidowane PPGR”.
27 listopada w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Sokołowie odbyło się szkolenie dla członków Golubsko-Dobrzyńskiego Klastra Energii pn. „Od koncepcji do działania - kluczowe elementy rozwoju klastra energii”.
Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale Złote Gody to rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. To właśnie ta piękna okazja była powodem uroczystości, jaka odbyła się w środę, 27 listopada w Urzędzie Gminy w Golubiu-Dobrzyniu.
23 listopada w Bydgoszczy odbył się "X Mini Judo CUP" - V Otwarte Mistrzostwa woj. kujawsko-pomorskiego dzieci w judo.
20 listopada br. wieczorem, w jednym z domów na terenie gminy Golub-Dobrzyń, wybuchł tragiczny pożar. W wyniku tego zdarzenia połowa budynku została całkowicie zniszczona i spalona. Rodzina licząca cztery osoby straciła dach nad głową i większość dobytku.
Gmina Golub-Dobrzyń położona jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powstałego z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy ustroju administracyjnego trzech dotychczasowych województw bydgoskiego, toruńskiego, włocławskiego. Nowa reforma przywróciła do życia zlikwidowany w 1975 r. były powiat golubsko-dobrzyński, grupujący w sobie kilka gmin. Podobnie jak i powiat gmina wiejska Golub-Dobrzyń nazwę swą wzięła od miasta Golubia-Dobrzynia, które stanowi obecnie jej stałą siedzibę. Miasto Golub-Dobrzyń położone w centrum gminy, stanowi dla niej wielofunkcyjny ośrodek i zaplecze nastawione też na obsługę jednostek osadniczych wchodzących w jej skład. Siedziba gminy znajduje się w Golubiu-Dobrzyniu, w budynku Urzędu Miasta, Gminy i Powiatu przy ul. Plac 1000-lecia. Gmina graniczy z pięcioma innymi gminami takimi jak: Ciechocin, Kowalewo Pomorskie, Wąpielsk, Radomin i Zbójno (wszystkie w pow. golubsko-dobrzyńskim) oraz dwiema gminami leżącymi w sąsiednich powiatach Wąbrzeźno (pow. wąbrzeski) oraz Bobrowo (pow. brodnicki).
W porównaniu z sąsiednimi gminami gmina wiejska Golub-Dobrzyń jest największą gminą na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Jest większa nawet i dwa razy pod względem obszaru, od gmin sąsiednich. Wynika to z tego, że ma ona odmienne stosunki fizjograficzne. Jest po części (jedna trzecia powierzchni) gminą leśną, a tego typu gminy zwykle są obszarowo większe od gmin typowo rolniczych, bezleśnych. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 197,4 km2 (tj. 19 745 ha). Dodatkowo jej obszar podzielony jest na mniejsze jednostki zwane sołectwami – na czele których stoją obieralni sołtysi - powstałe na bazie byłych gromad (te powstały już w czasach II Rzeczypospolitej w wyniku reformy ustroju samorządu terytorialnego z 1933 r). W gminie Golub-Dobrzyń jest 21 tych sołectw licząc od największego do najmniejszego: Kujawa, Paliwodzizna, Ostrowite, Pusta Dąbrówka, Lisewo, Sokołowo, Wrocki, Nowa Wieś, Sokoligóra, Nowogród, Białkowo, Węgiersk, Macikowo, Podzamek Golubski, Cieszyny, Gałczewko, Olszówka, Gajewo, Karczewo, Pląchoty. W gminie jest ogółem 57 miejscowości.
Wedlug danych z 2013 r. – gminę Golub-Dobrzyń zamieszkiwały 8886 osoby, w tym 4480 mężczyzn i 4406 kobiet. Średnia gęstość zaludnienia kształtuje się na poziomie 45 osób na km2. Największą gęstością zaludnienia, wybijającą się ponad przeciętną, wykazują się sołectwa: Wrocki, Węgiersk, Olszówka, Ostrowite. Najmniejszą ilością mieszkańców z powodu znacznej lesistości wykazują się - mimo największej powierzchni – sołectwa Kujawa.
Podstawową dziedziną gospodarki gminy jest nadal produkcja rolna. Użytki rolne stanowią ponad połowę jej obszaru. W użytkach rolnych wysoki jest udział gruntów ornych z tendencją spadkową. Lasy obejmujące swym zasięgiem 31,3 % obszaru gminy.
Żródło: Ryszarda Kowalskiego „GMINA GOLUB-DOBRZYŃ, HISTORIA, ZABYTKI, KRAJOBRAZ”, Golub-Dobrzyń, 2001r.