Oświata / Edukacja

  • Uczestnicy projektu

Międzynarodowo w Ostrowitem

W dniach od 6 do 10 grudnia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem gościli uczestnicy projektu „Be the change you wish to see in the world”, w ramach prowadzonego przez szkołę programu ERASMUS+. Szkoła współpracuje z Rumunią, Macedonią Północną, Włochami i Turcją. Uczniowie wraz z nauczycielami odbyli już dwie wizyty - do Rumunii i Turcji. Wspólne działania przedstawicieli tych krajów mają nauczyć szacunku dla innych, uświadomić zagrożenia jakie niesie rozwój cywilizacji i jego wpływ na środowisko, pokazać jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, w konfliktach, jak rozpoznawać swoje mocne strony.
Pierwszego dnia wizyty, na powitanie, odbyły się  występy uczniów: tańce, piosenki tradycyjne, ludowe, jak i znana wszystkim i wspólnie zaśpiewana „We are the world”. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw integracyjnych.  Goście zwiedzili szkołę. W powitaniu udział brali Krzysztof Pieczka - Sekretarz Urzędu Gminy, Aneta Hnatusz – Radna Rady Gminy oraz Sołtys Sebastian Sipak. Nie zabrakło tez Mikołaja, w końcu był to 6 grudnia.
Drugi dzień wspólnej aktywności odbył się pod kierunkiem Pawła Słomskiego oraz Jacka Uzarewicza. Rozmawiano na temat świadomości grup wrażliwych, stereotypów, tolerancji, empatii. Mottem dnia było hasło: „Razem możemy wszystko. Chociaż każdy z nas jest inny, wszyscy jesteśmy równi.”
Trzeci dzień projektu uczestnicy spędzili w Gdańsku i Sopocie. Mimo mrozu, atmosfera była gorąca, a wrażenia niezapomniane. Goście mogli poczuć atmosferę świąt na ulicach Gdańska. Podziwiali też Bałtyk w zimowej odsłonie.
Czwartego dnia, od rana odbyła się degustacja polskich potraw tradycyjnych. Włoscy goście, specjalnie przywieźli świąteczne ciasteczka z figowym nadzieniem. Opowiadali, jak robi się je na Sycylii. Popołudnie spędzili w Toruniu, najpierw zjedli lunch w pierogarni, potem piekli pierniki w muzeum, a na koniec spacerowali z przewodnikiem po starówce.
Ostatni dzień wspólnego tygodnia zaskoczył wszystkich. Nikt nie spodziewał się białego szaleństwa. I chociaż w planie dnia były jeszcze wspólne zajęcia, zabawy i tańce, to śnieg był najważniejszy. Powstały piękne prace - zimowe ogrody i plakaty wykonane wspólnie dzięki kreatywności i wrażliwości uczniów. W drugiej części dnia, tańcom nie było końca i oczywiście musiało nastąpić pożegnanie.  Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w polskiej części projektu. Goście zostali obdarowani upominkami. 
Organizacja polskiej edycji projektu trwała kilka tygodni. Mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i pracowników całego zespołu. Byli to: Jacek Uzarewicz, Iwona Smużyńska, Brygida Izajasz, Anna Morawska, Daria Szefler, Sławomira Pliszczyńska, Justyna Obara, Agnieszka Kowalska, Sławomir Izajasz i Anna Dąbrowska.

  • autor: Tomasz Paprocki - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowitem, data: 2021-12-20
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu
  • Uczestnicy projektu

Wstecz