Oświata / Edukacja

  • Poczet sztandarowy

250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej we Wrockach

Komisja Edukacji Narodowej to patron Szkoły Podstawowej we Wrockach od 14 października 2011. Obowiązkiem każdego ucznia jest znać swojego patrona. Dlatego do święta 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej uczniowie i nauczyciele przygotowywali się już od września, biorąc udział w zajęciach, które wyjaśniały zasługi KEN dla szkolnictwa w XVIII wieku, ale też w czasach zaborów, a nawet w wolnej Polsce. Dla chętnych organizowane były konkursy (plastyczne, wiedzy o KEN). Uczniowie mieli również możliwość spróbowania swoich sił w kaligrafii – pisania piórem. Okazało się, że to wcale nie było takie proste, a kleksy pojawiały się często. Na szkolnych korytarzach i w klasach zagościły wizerunki twórców Komisji Edukacji Narodowej. Udało się również zaprojektować szkolny rollup, który będzie wizytówką placówki.

Zwieńczeniem działań była oficjalna uroczystość, która odbyła się 13 października. Na uroczyste obchody 250. rocznicy powołania KEN zaproszeni zostali: Wójt Gminy Golub-Dobrzyń pan Marek Ryłowicz, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury, Spraw Socjalnych, Turystyki i Rekreacji pani Aneta Hnatusz, radni gminy: Jacek Kopaczewski oraz Krzysztof Romanowski. Przybyli również ks. Kanonik Roman Wiglusz, sołtysi pobliskich sołectw: Krystyna Zalewska, Kazimierz Klonowski, Kazimierz Panter, Roman Węglerski oraz przedstawiciele Rady Rodziców, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich i emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły. W obchodach uczestniczyła również cała społeczność szkolna. 

Taka uroczystość nie mogła się obyć bez przedstawienia przygotowanego przez uczniów, podczas którego młodzi adepci teatru zaprezentowali, jak doszło do powołania przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. Na naszej scenie pojawił się król August, Hugo Kołłątaj, Grzegorz Piramowicz, Ignacy Potocki oraz Adam Kazimierz Czartoryski, czyli najważniejsze osoby odpowiedzialne za sprawne działanie Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. 

Podczas uroczystości organizatorzy konkursów wręczyli nagrody laureatom, a uczniowie klasy V zaprezentowali wyniki swojej pracy - zbieranie informacji, jak szkoła wyglądała kiedyś, jakie były zajęcia, jakie oceny, czego uczono. Na te pytanie odpowiedzieli dziadkowie, z którymi wnuczęta przeprowadzili wywiady zaprezentowane podczas głównej uroczystości. Również wystawa pt. „W dawnej szkole” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tam zebrani mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądała izba szkolna: jakie były ławki, podręczniki, a nawet zeszyty, pamiętniki czy przedmioty do pisania (kałamarz i stalówka). Uroczystość zakończył wzruszający taniec uczennic z klasy III ze wstążkami w barwach narodowych. Dziewczęta poprzez układ choreograficzny wyraziły miłość do Ojczyzny oraz szacunek do patrona szkoły. 

W tym dniu Dyrektor Szkoły pan Mirosław Suski złożył wszystkim pracownikom oświaty życzenia, a wyróżnionym nauczycielom wręczył nagrody. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski. Najlepsze życzenia wyśpiewał wszystkim chór szkolny, który swoimi występami uatrakcyjniał całą akademię! Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  • autor: Patryk Skorski, data: 2023-10-19
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach
  • Uroczystości we Wrockach

Wstecz