Aktualności

  • Wójt oraz Radni Rady Gminy w kadencji 2018-2024

Ostatnia sesja tej kadencji

Wczoraj odbyła się LXXX sesja VIII kadencji Rady Gminy Golub-Dobrzyń, będąca również ostatnią sesją tej kadencji. Uczestniczyło w niej wielu gości, w tym Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Koniuch.

Po otwarciu sesji przez Przewodniczącego Rady Artura Kaszyńskiego i przyjęciu porządku obrad Wicewojewoda Michał Koniuch w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Brązowe Krzyże Zasługi Urszuli Arentowicz, Brygidzie Izajasz i Sławomirowi Izajaszowi.
Przypomnijmy, że nadawany on jest osobom, które położyły zasługi dla państwa przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Uzasadnienie przyznania odznaczeń dla poszczególnych osób znajdą Państwo na dole strony.

Kolejno odczytano sprawozdania przewodniczących komisji w okresie międzysesyjnym oraz sprawozdanie z działalności Wójta, po czym wręczono podziękowania Wójtowi Gminy i Radnym za mijającą kadencję. Podziękowana za dotychczasową współpracę z Wójtem i Radą złożyli, m.in. kierownicy jednostek podległych, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele instytucji współpracujących.

Wójt Marek Ryłowicz podziękował radnym za współpracę w kadencji 2018-2024, która przyniosła wymierne korzyści. Budżet Gminy względem roku 2018 wzrósł o 83%, tj. o ponad 35 mln zł. Wykonane zostały 43 km dróg, kolejne 15 km dróg planowane jest na ten rok. Przy drogach wojewódzkich i powiatowych pobudowane zostało ok. 10 km chodników i ścieżek rowerowych, modernizowane i rozbudowywane były placówki oświatowe w Węgiersku i Wrockach, w trakcie rozbudowy są szkoły w Ostrowitem i Nowogrodzie, powstały nowe oraz zmodernizowano istniejące place zabaw przy szkołach w Gałczewie i Wrockach, w Ostrowitem została wybudowana ścieżka edukacyjna. Zmodernizowane zostały świetlice wiejskie w Sokołowie, Pustej Dąbrówce, Wrockach, Gajewie i Ostrowitem. Zagospodarowano przestrzeń publiczną w Cieszynach, Gajewie oraz Nowogrodzie. Zakupiono dwa nowe samochody strażackie oraz dwa używane, a także wyposażenie dla jednostek OSP. Rozbudowane zostały sieci kanalizacyjne (w Białkowie) i wodociągowe oraz zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków w Sokołowie.

Zrealizowano wiele projektów oświatowych, m.in. „Rozwój wiedzy i kompetencji ścieżką do sukcesu”, „Większa wiedza, lepsza przyszłość”. Realizowane były również programy społeczne i senioralne. W piętnastu miejscowościach prowadzone były warsztaty dla seniorów, w Grodnie realizowany był projekt Dziennego Domu Pobytu, a w Paliwodziźnie działał Klub Seniora „Aktywni seniorzy”.
Znacząca nakłady poniesiono na uzbrojenie terenów inwestycyjnych we Wrockach, gdzie sprzedano pierwszą działkę oraz utworzono Inkubator Przedsiębiorczości w Sokołowie (pierwsze pomieszczenia zostały już wynajęte).

W związku z podjęciem decyzji o nieubieganiu się o mandat radnego w kolejnych wyborach przez radnych Bogdana Jagielskiego i Jana Bonieckiego podziękowali oni Wójtowi oraz koleżankom i kolegom Radnym za owocną współpracę.

W ostatnim punkcie sesji Radni podjęli szereg uchwał, z którymi można się zapoznać na stronie https://gminagolub-dobrzyn.esesja.pl/posiedzenie/68554933-49c3-4

 

Uzasadnienie przyznania Brązowego Krzyża Zasługi

Pan Sławomir Izajasz - wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego oraz gminny organizator sportu szkolnego w Gminie Golub-Dobrzyń. W 2001 r. został założycielem i trenerem Klubu Sportowego UKS SATURN, który występował w rozgrywkach ligowych KP ZPN. Największym sukcesem klubu był awans do A klasy. Pod przewodnictwem Pana Sławomira Izajasza młodzież wychowywana była do życia w kulturze fizycznej poprzez organizację wyjazdów na mecze ligowe np. do Gdyni na mecz Arka Gdynia – Pogoń Szczecin oraz organizując liczne zgrupowania i obozy sportowe. Poprzez udział w takich imprezach młodzi piłkarze uczyli się kultury kibicowania, zasad rywalizacji sportowej, gry fair play. Na obozach i zgrupowaniach piłkarze zgłębiali swoje umiejętności oraz integrowali się. Klub zajmował się również profilaktyką antyalkoholową i antynarkotykową. Klub prowadził systematyczne treningi ogólnorozwojowe z elementami piłki nożnej w grupie dzieci przedszkolnych. Uczestniczył wraz ze swoimi zawodnikami w programach rozwojowych szkółek piłkarskich. Aktywnie działał w ramach struktur Ludowego Zespołu Sportowego oraz koordynował działalność sportową w Gminie Golub-Dobrzyń, a także organizował udział sportowców z Gminy w ramach Igrzysk Sportowców Wiejskich. Dzieciom uzdolnionym w zakresie określonych dyscyplin sportowych umożliwiał rozwój sportowy i organizował możliwość trenowania w klubach sportowych na terenie kraju.
Pan Sławomir Izajasz przez wiele lat zaangażowany był w życie samorządowe. W kadencji 2002 – 2006 pełnił funkcje Przewodniczącego Komisji zdrowia, oświaty, kultury i spraw socjalnych, turystyki i rekreacji Rady Gminy Golub-Dobrzyń, następnie w kadencji 2006 – 2010 oraz 2010 – 2014 był Przewodniczącym Rady Gminy Golub-Dobrzyń, w latach 2010 - 2014 i 2014 – 2018 był Przewodniczącym Komisji Mieszkaniowej. Przyczynił się do rozwoju infrastruktury drogowej i sportowej na terenie Gminy Golub-Dobrzyń. Był inicjatorem powstania boiska sportowego w programie Orlik w Ostrowitem oraz hali sportowej w Gałczewie. Jako samorządowiec wspierał wiele inicjatyw służących rozwojowi Gminy. 
Pan Sławomir Izajasz jest osobą ciesząca się dużym autorytetem w lokalnym środowisku, jest życzliwy i niezwykle zaangażowany w sprawy społeczne.

Pani Brygida Izajasz - wieloletni nauczyciel związany z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Ostrowitem. Od 2002 r. była Społecznym Kuratorem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w Golubiu-Dobrzyniu zajmując się wychowywaniem i resocjalizacją osób tego wymagających. Miała bezpośredni kontakt z podopiecznymi i kontrolowała ich postępy.
Od 2008 r. do 2018 r. była Prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Ostrowite, które zajmowało się m.in. wszechstronnym rozwojem wsi Ostrowite i okolic, wspieraniem inicjatyw gospodarczych mieszkańców, promocją idei wolontariatu, prowadzeniem i wspieraniem działań aktywizujących osoby i grupy marginalizowane ze względu na sytuację społeczną, ekonomiczną i prawną oraz na rzecz osób i grup zagrożonych wykluczeniem, w tym kobiet, osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem, uzależnionych, bezdomnych oraz członków mniejszości. Była również członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowitem, które organizuje liczne imprezy np. Dzień Seniora, pikniki rodzinne oraz coroczną pomoc w organizacji dożynek gminnych. 
W latach 2019-2022 była koordynatorem projektu ERASMUS+, w ramach którego uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowitem mogli współpracować ze szkołami w Rumunii, Macedonii Północnej, Włoszech i Turcji. W 2022 r. była współorganizatorem bardzo ważnego wydarzenia jakim były Obchody 800-lecia wsi Ostrowite. 
Była koordynatorem tworzenia sieci przedszkoli w Gminie Golub-Dobrzyń z wykorzystaniem programów wsparcia środkami zewnętrznymi, uczestniczyła w utworzeniu i organizacji Gminnego Żłobka w Ostrowitem, który był pierwszym żłobkiem w Powiecie Golubsko-Dobrzyńskim. 
Ponadto czynnie uczestniczyła w tworzeniu Uniwersytetu III Wieku w Ostrowitem i Uniwersytetu Dziecięcego w Gałczewie. Jako zaangażowany pracownik edukacji uczestniczyła w tworzeniu strategii rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z terenu gminy Golub-Dobrzyń. 
Pani Brygida Izajasz cieszy się dużym autorytetem w lokalnym środowisku, jest osoba życzliwą i bardzo zaangażowaną na rzecz pomocy dla osób wymagających wsparcia.

Pani Urszula Arentowicz od ponad 20 lat angażuje się w życie społeczne swojej „małej Ojczyzny”, czyli wsi Węgiersk. Jest pomysłodawczynią i jedną z założycielek Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo, w którym od czasu założenia tj. od grudnia 2004 r. pełni funkcję prezesa. Jest  również przedstawicielką Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy".
W roku 2007, chcąc poszerzać swoją wiedzę, aby efektywniej  działać na rzecz społeczeństwa uczestniczyła w wielu szkoleniach i konferencjach. Do najważniejszych można zaliczyć m.in. np. cykl szkoleń w ramach projektu „Aktywna kobieta na wsi” (tematyka szkoleń: Ja jako animatorka; Budowa mapy zasobów; Formy aktywności lokalnej; Tworzenie projektów i przygotowanie wniosków o dotacje). Projekt organizowany był przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK. 
W ciągu tych wielu lat napisała i koordynowała kilkadziesiąt projektów, pozyskując dotacje na zadania dot. upowszechniania kultury i dziedzictwa lokalnego, skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Warto wymienić tu chociażby: „Mali Kujawiacy z ziemi golubsko-dobrzyńskiej" - utworzenie dziecięcego zespołu pieśni i tańca; „Każdy może być artystą" - spotkania artystyczne, rękodzielnicze wszystkich mieszkańców Węgierska i Macikowa; „Idzie jesień, różnorodność niesie” - jesienne spotkania ze sztuką i twórczością regionalną, wydanie zbioru tekstów lokalnych pisarzy; „Z tańcem ludowym za pan brat” ; „Teatr światła i cieni”. Organizacja innowacyjnej edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży; „Śladami Józefa Sołtykiewicza,– Patrona Szkoły Podstawowej w Węgiersku;  Prowadzenie świetlicy wiejskiej "Świetlik" - organizacja czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i rodzin poprzez prowadzenie zajęć w przy świetlicy w formie "Klub dobrej książki”, warsztatów rękodzielniczych, spotkań integracyjnych dla 80 osób oraz wiele, wiele innych.
Pod jej redakcją powstała niezwykła publikacja - "Gwara mieszkańców Węgierska i Macikowa". 
Cały czas aktywnie współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich w Węgiersku, angażuje się m.in. w działania wioski tematycznej „Węgiersk – owocowa kraina”.

  • autor: Patryk Skorski, data: 2024-03-26

Wstecz